Konec nekoncepčnímu zahušťování sídlišť

Je ekonomicky výhodné zahušťovat sídliště, ale jen pro toho, kdo staví nové bytové domy. Lokality, které se k novým stavbám vybírají, většinou v původních plánech nebyly a i kdyby se tam plánovalo s nějakou výstavbou, tak rozhodně ne v takovém rozsahu. Každý takový zásah zhoršuje kvalitu života starousedlíků, zvyšuje se automobilový provoz v lokalitě, nestačí kapacity škol a školek, ordinace lékařů jsou přetížené. Zhoršují se i mikroklimatické podmínky, kdy se domy staví moc blízko staré zástavbě tak, že zastiňují balkóny a přes den zde není dostatek světla. Ubývá zeleně a ploch, která ochlazují město.

Za posledních 15 let se takových příživnických projektů postavilo hned několik. Dala by se o tom sepsat i kniha "jak šel čas". Praha 13 se aktuálně nekoncepčně a zcela účelově zahlcuje byty a parazituje na původní zástavbě.


Sídliště na zelené louce není řešení

Na příkladu výstavby úplně nových sídlišť tzv "na zelené louce" je vidět velmi markantní rozdíl mezi plánováním bydlení pro potřeby lidí a pro potřeby zisku. V nové Britské čtvrti (metro Stodůlky) nenajdete nic jiného než kanceláře a obytné budovy plus pár malých dětských hřišť. Vše pro tvorbu zisku a vytěžování zdrojů v občanské vybavenosti, se kterou při stavbách našich sídlišť architekti za socialismu velkoryse počítali. Srovnáme-li Britskou čtvrť a "socialistické sídliště" Luka, zjistíme, že na Luka najdeme nejen bytové domy, dvě mateřské školky, sportovní halu, dům dětí a mládeže, dost parkovacích míst, ale i několik dětských hřišť a zdravotnické zařízení. V nejbližším okolí této nové Britské čtvrti se na náklady města musela několikrát rozšířit kapacita základní školy, aby bylo možné umístit žáky do školy. Zvýšená poptávka po místech v mateřských školkách zase donutila naší městskou část, aby postavila novou školku, samozřejmě za peníze daňových poplatníků ( 35 mil.). A takové čtvrti vznikají v naší městské části další, které bude potřeba dotovat kvůli nedostatečné občanské vybavenosti z veřejných prostředků.

Je to např. nově vzniklá čtvrť Vivus Luka, která ač v katastrálním území Řeporyje, přesto navazuje na Stodůlky. To samé jako s Britskou čtvrtí platí o novém projektu Jižní výhledy. U všech těchto projektů platí že se jedná jen o bytové domy bez občanské vybavenosti, s nedostatkem parkovacích míst a parazitujících na socialistické infrastruktuře jako pijavice. Konečně stačí si pročíst text realitní kanceláře, která byty v katastrálním území Řeporyje nabízí a hned víte kde budete bydlet a kterou občanskou vybavenost používat - samozřejmě tu již dlouhodobě existující ve Stodůlkách.


Řešení je v Metropolitním plánu

Betonovému lobby developerů nezatrhne tipec parta aktivistů, kteří se pohybují v rovině námitek a připomínek ke stavebním řízení. K tomu je potřeba nekompromisní přístup komunistů, kteří proti ziskuchtivým kapitalistům ničícím naše sídliště mají jako jediní šanci. Na zastavení zahušťování našich velkorysých sídlišť, navíc bez zajištění dostatku parkovacích míst, občanské vybavenosti a zeleně, je potřeba systémová změna!

Vznikající Metropolitní plán Prahy řízený Piráty totiž svými uvolněnými pravidly bude sloužit hlavně developerům a divoká výstavba a zahušťování sídlišť bude pokračovat. Připravovaný nový stavební zákon vychází ze stejných principů a může situaci ještě zhoršit. Aby nesloužil jen zájmům bohatých developerů musí zákon jasně definovat jakou občanskou vybavenost je povinen developer postavit současně s novými byty a zároveň umožnit samosprávě na svém území jednoduše zablokovat možnosti výstavby v lokalitách, kde zahušťování sídliště vede ke zhoršení životních podmínek jeho současných obyvatel.